KRS 0000295925,
Regon 220540789,
NIP 5862225627
nr konta: 82 1240 1239 1111 0010 3085 3310
kod Swift: PKOPPLPW
Danuta Kłopocka
Co mówi o projekcie Równi Goście? Jest świetny. I jedyny taki. Czy jest pierwszym projektem, który podejmuje temat równości osób z niepełnosprawnością intelektualną z osobami z tzw. pełnosprawnością? Nie, ale może będzie ostatnim…?Zdaje się, że jesteśmy romantykami, bo wierzymy, że ten projekt ma taką szansę („mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił” A. Mickiewicz – nasz największy romantyk, jak chce go postrzegać tradycja lub utopijny realista, jak chcą go postrzegać współcześni badacze…).
Z nierówności traktowania nas wszystkich, żyjących w określonej społeczności, zdałam sobie sprawę, gdy mój młodszy syn (dziś dorosły mężczyzna w spektrum autyzmu) rozpoczął formalną edukację. Krzysztof (wtedy Krzyś) powiedział, że nie rozumie dlaczego do „niektórych innych” ma zwracać się per Pan/Pani, a do „niektórych innych” nie.„Niektórzy inni” to były osoby, których nie znał, czyli nauczyciele i uczniowie. Czyli, dorośli i dzieci, jak mu wyjaśniono. Więc, jak rozpoznać/odróżnić dorosłego od nie dorosłego? I dlaczego do wszystkich „niektórych innych” nie można zwracać się tak samo? Jeśli nie rozpoznajemy „dorosłych” i „dzieci” instynktownie, to ich definicja, definicja „dorosłości’ i „dziecinności” jest bardzo trudna. Definicja jest oparta na wieku, ale jeśli „wieku” nie rozpoznajemy? Utkniecie (ok, my utknęliśmy) w szczegółach. A jak rozpoznać osobę z niepełnosprawnością intelektualną? Utkniecie w szczegółach? My utknęliśmy…
Co więc sprawia, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną traktujemy (są traktowane) inaczej (delikatnie to określając)? Sądzę, wyczuwam, że przyczyną jest nasza (osób bez zdiagnozowanej niepełnosprawności intelektualnej) niepełnosprawność poznawcza. Ta niezdiagnozowana, w pewnym jej aspekcie. Jeśli więc wszyscy jesteśmy równi, niezależnie od naszej pełnosprawności czy niepełnosprawności, to dlaczego nie wszystkich z nas traktujemy równo? Nie wiem (ale się domyślam).
PS Nie jesteśmy wszyscy „równi”, ta teza przy dłuższym wywodzie jest nie do obrony, ale ani wiek, ani żadna inna cecha, której istnienie zakładamy, nie powinny decydować o szacunku, którym obdarzamy drugą osobę.
Kim jest? Prezes Fundacji Adapa i od stycznia 2025 r. Prezes Fundacji Dogtor. Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Adapa. Od 2006 roku pracuje w sektorze pozarządowym na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną i rozwojową. Uczestniczyła czynnie w wielu kursach, szkoleniach i konferencjach naukowych. Sama prowadzi szkolenia z zakresu specyfiki zaburzeń osób z ASD. Jest członkiem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Gdyni oraz Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Współautorka projektów z zakresu innowacji społecznych, m.in. „Mistrzowie są wśród nas”, „Seniorat i co dalej”.
